Dračí Doupě - PK
Úvod
Novinky
Naše družinka
Podoba družinky
Kronika
Síň slávy
Opustili družinku
Hřbitov soukromý
Hřbitov veřejný
Světy
Kyprie
Kulty
Samurajové
Řád
Paladinové
Ramtolové
Ceníky
- Kompletní
Pyrofor
Theurg
Kůže
Hostinec
Nástroje
Služby
Vetešnictví
Kovy
Bestiář
Zvířata
Humanoidé
Nemrtví
Zbraně
Artefakty
Boj tváří v tvář
Střelecký souboj
Zbroje
Artefakty
Běžné
Poezie
Básně
Povídky
Porosty
Bylinky
Houby
Ostatní
Dovednosti nové
Dovednosti v.1.6
Downloads
Galerie
Community
Kniha návštěv
Příspěvky
Napište
Weby
Links
Autoři
Credits

Houby

Houby jsou součástí každého světa - dobrodruhům mohou pomoci a nebo také ošklivě ublížit.

[ Nahoru ]Strmělka mlhovinná:

Účinky:
- Tato houba se používá k vaření, protože je velice chutná a nádherně voní (asi jako pečené maso). Nejčastěji se přidává do gulášů a podobných jídel.
Pravděpodobnost nálezu: 45%
Výskyt: roste hojně ve smíšených lesích
Cena: 1 měďák za 1 mn
Vzhled: 3 - 10 coulů široký klobouk, šedý nebo šedohnědý a bíle lemovaný. Povrch má šupinatý a třeň je 10 - 16 coulů vysoká. Výtrusy jsou žluté. Možnost záměny s jinou houbou je velice nepravděpodobná.

Pohárovka písečná:

Účinky:
- Pohárovka písečná přechovává vodu na vrcholu svého klobouku, takže může zachránit život nějakému ztracenému dobrodruhovi.
Pravděpodobnost nálezu: 15% (poušť) 30% (savana)
Výskyt: na pouštích a v savanách
Cena: žádná
Vzhled: Klobouk je pohárkovitý nebo kalíškovitý, je to žlutá a jemně plstnatá houba uvnitř světlejší a hladká, s mnoha jedovatými pecičkami které jsou připevněny malinkými poutky ke vnitřní straně klobouku. Výtrusy se nacházejí v jedovatých pecičkách a jsou hnědé barvy. Klobouk je 5 - 7 coulů široký a 10 - 13 coulů hluboký. Třeň je 4 couly vysoká + klobouk. Možnost záměny se vylučuje.

Helmovka medonohá:

Účinky:
- Třeň této houby chutná po medu a je často vyhledávána k dochucení medoviny. Po vegetační době začne hrozně zapáchat a je naprosto nepoživatelná.
Pravděpodobnost nálezu: 35%
Výskyt: listnaté nebo smíšené lesy
Cena: 1 měďák za 5 mn
Vzhled: Klobouk připomíná helmu statného válečníka, dosahuje šířky 10-35 coulů, který má na okraji výrazné rýhování, barva je karamelově žlutá. Třeň je 10 - 16 coulů vysoká světle žlutá s bílím tečkováním. Výtrusy jsou černohnědé. Hrozí možnost záměny s Helmovkou listovou.

Helmovka listová:

Účinky:
- Narozdíl od chutné Helmovky medonohé je tato houba po požití odporná a způsobuje zvracení a bolesti žaludku.
Pravděpodobnost nálezu: 35%
Výskyt: listnaté nebo smíšené lesy, někdy i pastviny
Cena: žádná
Vzhled: Je stejný jako u Helmovky medonohé, ale s jedním nepatrným rozdílem. Na třeni této houby je bílé tečkování jen do polovičky a u Helmovky medonohé po celé třeni.

Šupinovka kostrbatá:

Účinky:
- Je to jedlá a velice chutná houba. Jí se za sirova a nesmí být tepelně zpracována, jinak se znehodnotí a dostane hořce palčivou chuť. Postava, která užije tuto houbu ztrácí na dlouhou dobu chuť k jídlu.
Pravděpodobnost nálezu: 55%
Výskyt: poblíž prastarých hvozdů
Cena: žádná
Vzhled: Klobouk je 3 - 15 coulů velký, vyklenutý a je pokrytý šupinkami s rezavě hnědou barvu. Třeň je 12 - 15 coulů vysoká a je také pokryta šupinkami. Voní po ztrouchnivělém dřevě. Výtrusy mají rudou barvu. Možnost záměny není veliká.

Hlodavice lesní:

Účinky:
- Houba se nejdříve rozemele na kaši, pak se přibližně týden suší na prudkém slunci a nakonec se máčí v medovině. Má pouze jedno drobné využití, používá se na chytání myší, krys a potkanů aby nevyžíraly zásoby ve městech, na vesnicích a nebo na palubách lodí. Když hlodavec pozře tuto jedovatou houbu do hodiny zemře v hrozných bolestech. Houba se máčí do medoviny, protože tímto alkoholem začne pro hlodavce neodolatelně vonět.
Pravděpodobnost nálezu: 62%
Výskyt: vyskytuje se velmi hojně prakticky všude mimo pouští
Cena: za zpracovanou houbu namočenou v medovině je 1zl za 10 mn
Vzhled: 5 - 15 coulů široký, hnědý, nebo šedohnědý klobouk. Povrch má vroubenatý a třeň je 15 - 23 coulů vysoká.

Pečenka chutná:

Účinky:
- Tato houba se po tepelném zpracování spotřebovává nejdéle do 3 směn, nebo dostane tak příšerně odpornou chuť, že jakýkoliv živý tvor, který ji pozře, bude mít silné žaludeční bolesti (zranění 1k6 životů za každou 3 úroveň). Jinak, když jí sníte v určené době a bude tepelně zpracována je tak výborná, že se jí nebudete moc nabažit. Má chuť asi jako to nejpropečenější kuře, které jste kdy jedli a ta šťávička je na tom to nejlepší, chutná asi jako to nejskvělejší elfské víno, no prostě vynikající.
Pravděpodobnost nálezu: 8%
Výskyt: vyskytuje se pouze v mraveništích zvláštních mravenců (pěstitelů), kterým tato houba slouží jako potrava, ale jedí pouze nejméně měsíc staré houby, ale najít v mraveništích tuto chutnou houbu je skoro nadlidský výkon
Cena: 100 zl za sirovou houbu
Vzhled: Zelený až tmavě šedý klobouk a zvoncovitého tvaru velký 16-25 coulů. Třeň je 10 coulů vysoká.

Suchopýrek trstnatý:

Účinky:
- Tato houba má dva účinky: - 1. účinek je, že se houba namáčí ve vodě asi 2 měsíce, kde nasává vodu jako hadr a za tuto dobu se zvětší asi 2x oproti své původní velikosti a z vody udělá velice silný plyn. Houba se používá jako vrhací zbraň, jelikož když se hodí o zem, tak plyn se rychle začne vypařovat, ale pokud je postava v blízkosti dopadu (do 3 sáhů) tak si hází past na odl ~ 8 ~ omdlí/neomdlí. Když omdlí tak bude 1 - 5 směn ležet nehnutě na zemi. - 2.účinek je, že se houba nechá půl roku ve tmě, např. ve sklepě, kde se za tuto dobu úplně vyschne, pak se rozemele na mast a přidá se k ní trocha kaše ze sluníku lékařského, potom se pořádně promíchá a takto zhotovená mast vyléčí 1k10 životů + zmizí jakákoliv, do 3 let stará jizva, na kterou se tato mast namaže.
Pravděpodobnost nálezu: 20% (vyschlé půdy), 35% (stepi)
Výskyt: vyskytuje se pouze v mraveništích zvláštních mravenců (pěstitelů), kterým tato houba slouží jako potrava, ale jedí pouze nejméně měsíc staré houby, ale najít v mraveništích tuto chutnou houbu je skoro nadlidský výkon
Cena: výbušná směs 35 zl kus, mast (pět použití) 150 zl
Vzhled: 3 - 5 coulů široký klobouk, který je modrozelený. 9 - 10 coulů vysoká třeň a její výtrusy jsou červené.

Strmělka voňavá:

Účinky:
- Po rozdrcení vymačkáme šťávu z 15 klobouků a smícháme 0,3 L vody a 0,1 L medoviny. Povaříme asi směnu. Necháme alespoň měsíc kvasit a tím nám vznikne hustý alkoholický likér, který je často vyhledáván bohatými šlechtici, protože je to jeden nejchutnějších alkoholických nápojů. Nápoj se jmenuje Strmělín.
Pravděpodobnost nálezu: 5%
Výskyt: savany a louky
Cena: 600 zl za láhev s nápojem
Vzhled: 12 - 13 coulů široký klobouk s bílou barvou. Třeň je 5 coulů vysoká.

Neviděnka schovná:

Účinky:
- Houba se používá díky své vlastnosti jako maskovací nástroj. Mění barvu podle okolí, takže když se touto houbou potřete po celém těle (musí se potírat na holou kůži, když natřete na zbroj, nebo oblečení neúčinkuje) a budete stát na místě, tak za 1 směnu vás její mimikry schovají přede vším. To znamená, když se postavíte ke stromu budete vypadat jako kůra, nebo si lehnete na trávu a tak budete vypadat jako tráva. Ale pozor! Po třetí směně po zamaskování jste zase normálně viditelní. Houba se mele na mast a s ní se postava potírá. Jediní kdo vás vidí, vlastně vycítí, jsou všechna zvířata.
- Houba tuto schopnost maskování využívá neustále a tak se jen velmi těžko hledá.
Pravděpodobnost nálezu: 9%, postava s inteligencí 18 - 21 má 27%
Výskyt:jen v nejstarších hvozdech
Cena: neprodává se, považuje se za nelegální houbu
Vzhled: Vypadá jako hřib, ale neustále mění barvu podle prostředí.

Stařešík ceněný:

Účinky:
- Z houby se udělá řídká kaše, zalije se horkou vodou a nechá se 25 let uzavřená bez přístupu vzduchu v nějaké nádobě. Po této době se vyndá a musí se do 3 směn zpracovat. Má schopnost zvýšit obranné číslo o 3 na každé kovové zbroji. Tento účinek je vysvětlitelný tím, že se houba uvnitř zbroje nechá rozrůst malinkými vlákny, která tak neuvěřitelně zpevní zbroj. Ale proces prorůstaní vláken kovem trvá půl roku (po měsíci se obrana zvýší o 1 po dalších dvou měsících o 1 a nakonec po dalších třech měsících o 1). Ale samozřejmě má to i svoje rizika, pokud přijde zbroj do styku s něčím ohnivím máte prostě smůlu (kouzlo, magická zbraň a dokonce obyčejný táborový oheň) houba uvnitř zbroje odumře do dalšího dne a do této zbroje už houbu nikdy nedáte. Houba navíc dodá zbroji nádherný zlatavý sametový lesk.
Pravděpodobnost nálezu: 3% a navíc rostou ve skupinách takže pokud postava objeví jednu, hází se 1k6 kolik jich bude růst kolem (na 1 zbroj se využívají všechny nalezené na nahromadě - mají mezi sebou samčí a samičí plody, které se musí setkat)
Výskyt: roste hlavně ve stokách alchymistických měst (mutovaná rostlina)
Cena: cena je velmi vysoká až 900 zl za 1 hromadu hub
Vzhled: Matně zelená houba, poměrně malá s bílými výtrusy.

Dusivka obyčejná:

Účinky:
- Z této houby se vymačká všechna šťáva ač je jí nepatrně (bude potřeba 10 celých hub) a potře se s ní zbroj nebo zbraň budou pevnější po dobu asi dvou let a u zbraní se zvedne útočnost o 3, též nastejnou dobu. Ale to není ještě vše ta štáva se dá použít jako vražedná pomúcka, pokud se přidá do jídla a někdo to jídlo požije zalepí se mu dýchací cesty během 1 směny a hazí si past na odl ~ 4 ~ dusí se/nedusí se, pokud se dusí a nenapije se čisté vody do 5 kol tak se udusí. Nikdo nepozná že byl někým zabit, protože to vypadá jako kdyby mu zaskočilo.
Pravděpodobnost nálezu: 35%
Výskyt:nepřístupné pralesní hvozdy
Cena:neprodejná
Vzhled:Žlutě až hnědě zbarvená houba s 3 couly velkým kloboukem

Modův květ

Účinky:
- Používá se jako droga na zvýšení odolnosti a síly, postavě se zvýší obě atributy o 2 (max 21), jí se celé houby, tělo se časem stane odolným proti těmto látkám a vyžaduje stále větší dávku, až nakonec ztratí veškeré účinky (imunita vůči Modově květu), z tohoto důvodu se nedoporučuje konzumovat Modův květ více než 1 měsíčně. Pokud postava zkonzumuje více než jeden klobouk týdně začnou se mu vytvářet bradavice v obličeji a pokud vtom bude nadále pokračovat sníží se mu charisma o 1k6. Pokud se tak stane chrarizma se mu vrátí na stejnou atributu za 3k10 dní a samozdřejmě bradavice zmizí..
Pravděpodobnost nálezu: 2%
Výskyt:louky s podmáčenou zeminou
Cena:dle uvážení PJ a podle toho jak je velká dávka
Vzhled:malá houbička s kloboukem který má šedý nádech a třeň se žlutými skvrnami

Hroznovka odporná

Účinky:
- Pokud někdo přidá postavě !před spaním! do nějakého nápoje drť z této houby a postava bude spát nejméně 8 hodin tak si po probuzení odečte -2 u všech vlastností. Doba trvání působení houby je 1k10+2 dnů. Postava s inteligencí 16-21 vždy pozná že jde o něco nekalého a nápoj nevypije.
Pravděpodobnost nálezu: 20%
Výskyt: nejčastěji roste hluboko v pouštích nebo savanách
Cena: neprodejné
Vzhled: už od pohledu vypadá jako rosol (nikdy nemá stálý tvar)

[ Nahoru ]
Přidat k oblíbeným
Anketa:

Výsledky anket

Kniha uživatelůNaše ikonka:
Stránky o Dračím Doupěti - mnoho doplňků a příjemné prostředí

Partner:
Cult of the Dragon a vše co k tématu fantasy patří naleznete zde!
Spřátelené stránky:
Profesionální stránka věnovaná jedné z nejlepších RPG!
Mnoho informací z okolí Pána Prstenů a jeho filmového zpracování
Fantasy měsíčník
Nekomerční modul pro DrDZaloženo 5.2.2003 (ve spolupráci s hráči - Merry, Dugeons, Artholl, Maleax, Thorin, Barlock). http://poutnikovakrcma.wz.cz©