Dračí Doupě - PK
Úvod
Novinky
Naše družinka
Podoba družinky
Kronika
Síň slávy
Opustili družinku
Hřbitov soukromý
Hřbitov veřejný
Světy
Kyprie
Kulty
Samurajové
Řád
Paladinové
Ramtolové
Ceníky
- Kompletní
Pyrofor
Theurg
Kůže
Hostinec
Nástroje
Služby
Vetešnictví
Kovy
Bestiář
Zvířata
Humanoidé
Nemrtví
Zbraně
Artefakty
Boj tváří v tvář
Střelecký souboj
Zbroje
Artefakty
Běžné
Poezie
Básně
Povídky
Porosty
Bylinky
Houby
Ostatní
Dovednosti nové
Dovednosti v.1.6
Downloads
Galerie
Community
Kniha návštěv
Příspěvky
Napište
Weby
Links
Autoři
Credits

Bylinky

Nové a upravené bylinky. Jejich znalost by měl mít každý správný druid a chodec.

[ Nahoru ]Otrušík zlatý:

Účinky:
- Otrušík zlatý je známá rostlina, která má jen jeden účinek: používá se proti nemocem tzn., že nachlazení trvá o 5 dnů kratší dobu, chřipka o 3 dny a zápal plic o 2 dny, aby bylo možno tuto rostlinu používat je nutno z ní udělat odvar (10 květů na 1 čtvrtku) a ten potom nechat ztuhnout na nějakém chladném místě beze světla a poté pomazat krk nemocného 1 dávkou (jedna dávka je 0,1 čtvrtky), větší počet léčení je zbytečný - nepomáhá.
Pravděpodobnost nálezu: 35%
Výskyt: palouky v lese a malé pastviny
Cena: nízká (měďáky)
Vzhled: Je to malá květinka se sytě žlutými květy, které jsou ve dne obráceny směrem k zemi a v noci směrem k nebi, protože (podle legend) svou energii čerpá z měsíce.

Madragóra:

Účinky:
- Každá Madragóra má 53 magů, odvar vyléčí všechny nemoci otravy, její kořeny (asi 20 mn) se mohou dát do roztaveného železa (např. meč), tento kov se stává mnohem pevnější a to po dobu jednoho roku.
Pravděpodobnost nálezu: 2%
Výskyt: pod staletými duby ve hvozdu
Cena: astronomická
Vzhled: Ze země vypadá jako listy mrkve avšak po bližším zkoumaní objevíme, že její kořeny mají k mrkvi velmi daleko. Listy jsou tmavě zelené a kořen má světle hnědou barvu.

Třaslavka luční:

Účinky:
- Přináší velmi silnou opilost i v malém množství, proto je vyhledávána opilci a také se přidává do silného piva Černý kořen. Jeden korbel Černého kořene vydá za čtyři korbele "obyčejného" piva.
Pravděpodobnost nálezu: 50%
Výskyt: u moře
Cena za 1 mn: 1 zl až 2 zl
Vzhled: Malá pět až deset coulů vysoká rostlina, připomínající chrpu. Třaslavka má bílé až červené květy. Sbírá se celá (i s kořeny). 1 mn Třaslavky se odkupuje za 1 zl až 2 zl. Čím je květ červenější, tím se odkupuje dráž (je také vzácnější). Po požití 1 rostliny (chutná velmi hořce), se postava motá jako po 2 medovinách.

Černý lotos:

Účinky:
- Každý Černý lotos má v sobě 1k10 + 5 magů. Může do jisté míry uzdravovat nemoci a mutace způsobené magickým polem.Odvar odloží působení nemoci o jeden den - je zde ještě past: int - 3 - vypije/nevypije - protože je tento odvar velmi páchnoucí.
Pravděpodobnost nálezu: 15 %
Výskyt: hluboko v bažinách a močálech
Cena: velká (5 - 12 zl za kus)
Vzhled: Jak již název napovídá jedná se o rostlinu podobnou našemu leknínu. Má velké černé plody v podobě kuliček velkých asi 1 coul. V zimě má lehce nafialovělou barvu avšak po zbytek roku je zcela černý. Je uchycen kořeny na dně jezer, rybníků, řek, potoků, ale i v bažinách a močálech. Roste v trsech (1k6 + 3 lotosů v trsu).

Vraní oko pětilisté:

Účinky:
- Jsou dva způsoby jak použít Vraní oko:
1. nechat listy usušit při úplňku a posléze položit na rány způsobené ohněm, kyselinou či výbuchem. (vyléčí 2k6 + 3 životů)
2. vytrhat ze země kořeny, které obsahují jed. Ten se poté natírá na zbraně. (past - odl - 14 - nic/2k6 + 4 životů - jen první zásah zbraní)
- Nelze použít kořen i listy z jedné rostliny najednou
Pravděpodobnost nálezu: 8 %
Výskyt: louky a pastviny ve vysokých štítech hor
Cena: 2k6 + 12 zl
Vzhled: Je to malá rostlinka s tmavě modrým květem, která dorůstá maximální výšky 10 coulů. Její plody rostou na listech. Na každém listu roste 4 - 6 trnů.

Ziměnka pórovitá:

Účinky:
- Ziměnka pórovitá je vcelku známá rostlina z které se dělá odvar proti omrzlinám. Tento odvar se dělá z kořenů rostliny. Odvar urychluje uzdravení částí těla, které byly omrzlé. Ozdravení probíhá 3 kola.
Pravděpodobnost nálezu: 30%
Výskyt: nejvíce se tato rostlina vyskytuje v jehličnatých lesích vysoko v horách
Cena: 5 měďáků
Vzhled: Je to malá květina s modrofialovými květy, tlustým stonkem, ale asi 0,5 sáhu dlouhými kořeny.

Čajovnice žlutokvětá:

Účinky:
- Listy se používají k výrobě čajů které jsou mírně nahořklé a mají svojí typickou mátovou vůni.
Pravděpodobnost nálezu: 80%
Výskyt: slunné svahy a okraje hvozdů
Cena: 1 měďák za 1 mn sušených bylin
Vzhled: Asi 30 coulů dlouhá květina s velkými žlutými květy.

Štítovka luční:

Účinky:
- Po požití této rostliny se postavě vytvoří tlustá pokožka a má tak OČ +2 a -1 k obratnosti (projeví se alespoň po 5 hodinovém spánku). Požívají se drobné bobulky. Sní se vždy celý trs bobulí, ale minimálně po měsíci (jinak otrava past- odl - 8 - 1k6 životů + zvracení/2k10 životů + mdloby.)
Pravděpodobnost nálezu: 5%
Výskyt: louky s podmáčenou zemí někdy zasahuje až do bažin
Cena: 100 zl za trs bobulí
Vzhled: Asi 3 couly dlouhá bylina s přibližně 3 - 5 bobulemi, bobule mají modrou barvu a ve vegetační době má jeden černý květ.

Mnohokvětka luční:

Účinky:
- Tato rostlina se používá jako afrodiziakum, díky své nádherné vůni po orchidejích. Bobule se rozmačkají a dají se do vroucí vody, asi 20 bobulí do 0,3 l vody, pak se musí nechat týden odležet na chladném místě, nejlépe ve sklepě a pak je připravena k použití.
Pravděpodobnost nálezu: 23%
Výskyt: louky, zasahuje až do rašelinišť
Cena: za vývar z bobulí až 5 zl
Vzhled: Vytrvalá, 30 až 55 coulů vysoká, hustě trsnatá rostlina bez výběžků, lodyha přímá a velmi tuhá, listy trávovité, květenství je hustě poseto černošedými květy. Květy v 5 - 10 skupinách, ve vegetační době vyrůstají bílé bobule z kterých se dělá voňavý odvar.

Hadovka rolní:

Účinky:
- Tato drobná rostlinka je často považována za plevel, ale přitom je to znalými hraničáři dost používaná bylina. Nejčastěji se používá na léčení ran, které způsobil jed, např.: po uštknutí hadem, zranění otráveným šípem, atd.. Dokáže pomoci i po žahavém útoku medúzy. Postavě se nedoplňují životy, ale rána se vyčistí a nebude dotyčnou osobu vůbec bolet a to platí u obou případů. Navíc, pokud bude použita do 1 směny po otravě, sníží nebezpečnost pasti jedu o 2. Na rány se přikládají lístky.
Pravděpodobnost nálezu: 76%
Výskyt: v jehličnatých lesích
Cena: 3 zl (1 použití)
Vzhled: Malá, asi 5 coulů vysoká, zelená bylinka s malými, bíle lemovanými lístky.

Chudovýl jezerní:

Účinky:
- Jedna, vůbec nejvzácnějších z rostlin je Chudovýl, když z této rostliny uděláte vývar a pak ho vypijete, v plicích se vám udělají velké vzduchové bubliny, které způsobují, že můžete až směnu "dýchat" pod vodou. Pokud pod vodou zůstanete déle než je určená doba tak vám pod tlakem prasknou plíce a vlastně se utopíte ve vlastní šťávě. (vývar prodlužuje schopnost výdrže pod vodou až směnu po požití!)
Pravděpodobnost nálezu: 2%
Výskyt: v hlubokých jezerních soustavách (roste u dna, 30 - 50 sáhů hluboko)
Cena: vývar za 300 zl
Vzhled: Někdy se ani nepodobá rostlině, ale spíš nějakému živočichovi s průhledným, mléčně bílým tělem.

Čajovnice tuholistá:

Účinky:
- 1. Z této čajovnice se dělá velmi prudký jed, respektive z jejích listů. Udělá se z ní černě zabarvený čaj který obsahuje prudký jed a každý kdo se ho napije si po směně hází na past odl ~ 6 ~ 1 - 3 životy/ 1k10 + 2 životů. Projevuje se to obrovskými žaludečními bolestmi.
- 2. Když z listů vymačkáte šťávu ještě za sirova, tak je naprosto neškodná. Ze sirové šťávy se dá udělat řídký jed s kterým se potírají šípy. Jed se tvoří tak, že se šťáva povaří nad ohněm (pouze šťáva) a utvořeným jedem se ihned (ještě za tepla) potírají šípy. Postava si při každém pokusu natřít šíp hází na past obr ~ 3 ~ nebodla se/ bodla se. Pokud se bodne, do směny si hodí na past odl ~ 5 ~ 1 život/ 3 životy. Jed se používá jen na šípy, které mají hrot z bronzu, protože se na něj nachytí, ale proč, to se neví, na jiné kovy nereaguje. Když je cíl zasažen tímto šípem je zraněn útokem a ihned si hází na past odl ~ 5 ~ 1 - 3 životů/ 1k6 + 1 životů. Jed, který je natřený na hrotu má velkou trvanlivost, vydrží až 4 týdny. Stoprocentní vyléčení od jedu zaručuje Hadovka rolní. Při boji v tváří v tvář se upřednostňuje Kurare. Možnost záměny s Čajovnicí žlutokvětou je snad nemožná.
Pravděpodobnost nálezu: 16%
Výskyt: roste na stromech v hlubokých hvozdech (vysoko v korunách nejméně 25 sáhů) je to epifit
Cena: neprodejné (ale pokud se přátelíte s kmeny lidojedů tak vám ho třeba prodají!) jinak když ho někomu prodáváte tak jeden šíp bude stát asi 2 zl.
Vzhled: bylina s tmavě tuhými listy a nemá žádné květy

Mrvka myší ocásek:

Účinky:
- Tato rostlina se používá v hospodách k vylepšení chuti jídel (jeto vlastně taková petržel), přidává se hlavně do vývarů, gulášů, polévek. Chudá část obyvatelstva si mrvku dává na chleba, je to hodně rozšířená rostlina.
Pravděpodobnost nálezu: 92%
Výskyt: v přírodě se vyskytuje jen divoce a má výraznější chuť oproti té pěstované v zahradách
Cena: 1 md za 5mn
Vzhled: zelená rostlinka připomínající petržel.

Kapraďka paprsčitá:

Účinky:
- Tato rostlina se využívá pro svou schopnost rozzářit se a svítit ve tmě, či noci "dobrodruhům na cesty", ale jak vysvitnou první paprsky kapraďka zhasíná. Od utrhnutí rostliny bude svítit až 1k10 + 3 noci. Povětšinou tuto rostlinku znají kouzelníci, ale samozřejmě i zkušení chodci a druidové. Svítí celé listy. Světlo má sílu, asi jako klidná svíčka.
Pravděpodobnost nálezu: den 2%, soumrak 5%, noc 18%
Výskyt: hvozdy, které mají při okrajích bažiny (jen s velmi specifickými podmínkami - odráží se na nízké pravděpodobnosti nálezu)
Cena: neprodejná
Vzhled: podobá se naší normální kapradině, ale s tím rozdílem, že se její listy při soumraku rozzáří a pomohou dobrodruhům na temných místech.

Střevičník plznatý:

Účinky:
- Střevičník není moc známá rostlina často se považuje za plevel. Má jen jeden účinek: ten kdo jí zkonzumuje (její vývar) bude mít nesnesitelné bolesti žaludku. Konzument je nucen ležet nejméně jeden den bez pohybu. Připravuje se tak že vezmeme její květy a jednoduše je vyvaříme v 0,5 l vody, potom přecedíme a zbylí výtažek nalijeme do libovolného nápoje.
Pravděpodobnost nálezu: 75%
Výskyt: na okraji lesů, na lukách
Cena: neprodejná
Vzhled: Stonek a listy jsou tmavě zelené. Květ má tvar dešťové kapky a je celý sytě žlutý.

Mandragora slepná:

Účinky:
- Když se tato bylina zkonzumuje úplně celá, nebo rozkrájená na kousky (ne výtažek), způsobí na 6 směn poruchu zraku - téměř oslepnutí. Poté svůj účinek ztrácí.
Pravděpodobnost nálezu: 11%
Výskyt: na pouštích u kaktusů
Cena: nelegální rostlina (na černém trhu 20 zl za vaček byliny)
Vzhled: Hnědé seschlé listy trčící ze země (připomíná seschlý šťovík).

Sluník lékařský:

Účinky:
- Několik Sluníků se musí nejdříve rozetřít na kaši a poté ji můžeme přiložit na ránu. Vyléčí za 1k6+1 do 6 směn.
Pravděpodobnost nálezu: 60%
Výskyt: na lukách a těsně na pokraji lesů (kde často svítí slunce)
Cena: 5 zlatých za mast
Vzhled: Zaměnitelná s podbělem (narozdíl od podbělu má načervenalé kořeny).

Pud zlodějský:

Účinky:
- Po složité tepelné úpravě se tato rostlina nechá v mokrém hadru v tmavém prostředí po 3 dny. Po jejím požití se po asi směně zbystří všechny smysly postavy na velice vysokou úroveň po 24 hodin.
Pravděpodobnost nálezu: 5%
Výskyt: v lesích a na úpatí hor
Cena: 155 zlatých za upravenou rostlinu
Vzhled: Nenápadná bylina s matně černými květy a kořeny. Roste velice při zemi a tak se snadno přehlídne.

Rdest vzplývavý:

Účinky:
- Rdest vzplývavý má jenom jeden účinek. Když jeho listy rozdrtíme na kaši (nelze splést, protože nemá stonek ale jenom listy z kterých už rostou kořeny) a promísíme s pramenitou vodou (a pozřeme), tak nebudeme muset pít mnohem delší dobu než obvykle (zpomaluje dehydrataci).
Pravděpodobnost nálezu: 65%
Výskyt: roste pouze na vodě, nejčastěji na rybnících
Cena: 5 zlatých a 2 stříbrné za 1 dávku (50 mn)
Vzhled: Listy byliny jsou zeleně až hnědě,její drobné kořeny rostou až 1m pod hladinu. Listy jsou drážkované.

[ Nahoru ]
Přidat k oblíbeným
Anketa:

Výsledky anket

Kniha uživatelůNaše ikonka:
Stránky o Dračím Doupěti - mnoho doplňků a příjemné prostředí

Partner:
Cult of the Dragon a vše co k tématu fantasy patří naleznete zde!
Spřátelené stránky:
Profesionální stránka věnovaná jedné z nejlepších RPG!
Mnoho informací z okolí Pána Prstenů a jeho filmového zpracování
Fantasy měsíčník
Nekomerční modul pro DrDZaloženo 5.2.2003 (ve spolupráci s hráči - Merry, Dugeons, Artholl, Maleax, Thorin, Barlock). http://poutnikovakrcma.wz.cz©